• Acasa
  • Despre
  • Publicitate
  • Blog
  • Sitemap
  • Contact
No Result
View All Result
Weburban.ro
  • Acasa
  • Actualitate
  • Economie
  • Lifestyle
  • Sănătate
  • Frumusețe
  • Fashion
  • Casă și grădină
  • Familie
  • Horoscop
  • Acasa
  • Actualitate
  • Economie
  • Lifestyle
  • Sănătate
  • Frumusețe
  • Fashion
  • Casă și grădină
  • Familie
  • Horoscop
Weburban.ro
No Result
View All Result
Home Actualitate

Trump instaurează noua ordine mondială! Dă vina pe Ucraina pentru război și îl face pe Zelenski „dictator” şi “extrem de incompetent”! „Ar trebui să se miște repede, altfel rămâne fără țară”

Raluca de Raluca
in Actualitate

Președintele american Donald Trump l-a criticat vehement pe liderul ucrainean Volodimir Zelenski, numindu-l un „dictator”, negociator „slab” și „extrem de incompetent”. Aceasta a avut loc în contextul intensificării tensiunilor legate de primele discuții directe între administrația Trump și Rusia pe tema încetării conflictului din Ucraina, care durează de aproape trei ani.

Declarație care aruncă toate lucrurile în aer de la Casa Albă. Președintele SUA, Donald Trump, l-a atacat pe Volodimir Zelenski, numindu-l „dictator”, și acuzându-l de fraudă, spunând că jumătate din suma pe care SUA a trimis-o Ucrainei este „de negăsit” și de faptul că din cauza lui au murit milioane de oameni într-un război care nu ar fi trebuit să înceapă.

Trump îl amenință și îl face „dictator” pe Zelenski: „Ar trebui să se miște repede, altfel rămâne fără țară”
„Gândiți-vă la asta: un comediant modest, Volodimir Zelenski, a reușit să păcălească America să cheltuie 350 de miliarde de dolari pentru a se implica într-un război pe care nu avea cum să-l câștige, care nu avea de ce să fie declanșat, dar un război pe care el nu avea cum să-l continue fără SUA și fără Trump. Statele Unite au cheltuit cu 200 de miliarde mai mult decât Europa, dar în timp ce banii Europei sunt garantați, America nu va primi nimic înapoi”, a spus Trump într-o postare publicată pe rețelele sociale.

Declarațiile lui Trump au venit pe fondul criticilor formulate de aliații europeni și de experți americani în domeniul informațiilor, care au subliniat că Ucraina și țările europene care au susținut apărarea Ucrainei au fost excluse din negocierile care au început marți dimineață între oficialii americani și ruși în Arabia Saudită.

Trump l-a făcut apoi direct „dictator” pe Zelenski, deoarece președintele ucrainean nu a fost „votat”. Deși mandatul oficial al lui Zelenski a expirat anul trecut, în Ucraina nu s-au putut organiza până acum alegeri din cauza legii marțiale instituite imediat după invazia rusă din februarie 2022. „Avem un mare și frumos ocean care ne separă. Pe deasupra, Zelenski recunoaște că o parte din banii pe care i-am trimis sunt dați dispăruți. Refuză să organizeze alegeri, stă prost în sondaje, singurul lucru la care s-a priceput a fost să-l păcălească pe Biden. Un dictator fără alegeri, Zelenski ar trebui să se miște repede, altfel rămâne fără țară”, a spus Donald Trump.

În aceeași zi, Volodimir Zelenski a spus că Donald Trump „trăiește în spațiul dezinformării”, în care discordia e semănată de Rusia.

Donald Trump îl atacă pe Zelenski

Trump a declarat că prima rundă de discuții a fost „foarte bine” și s-a arătat iritat de reacțiile lui Zelenski, care s-a declarat frustrat de faptul că a fost exclus de la masa negocierilor. De asemenea, Zelenski a renunțat la participarea la discuțiile suplimentare din această săptămână la Riad.

„Astăzi am auzit, «Oh, ei bine, nu am fost invitaţi»”, a spus Trump când a fost întrebat despre criticile din partea Ucrainei, părând să îşi îndrepte tirul către Zelenski. „Ei bine, aţi fost acolo timp de trei ani. Ar fi trebuit să-i puneţi capăt – trei ani! Nu ar fi trebuit să se întâmple niciodată. Nu ar fi trebuit să începeţi niciodată (războiul -n.r). Ar fi trebuit să încheiaţi o înţelegere”, a transmis Donald Trump.

În același timp, în Europa, Zelenski și liderii europeni încearcă să înțeleagă de ce cel mai important aliat al Ucrainei din ultimii trei ani pare să fie mai interesat de normalizarea relațiilor cu Rusia decât de asigurarea supraviețuirii Ucrainei. Trump a menționat, de asemenea, că ar susține organizarea de alegeri în Ucraina ca parte a unui acord diplomatic pentru încheierea războiului.

„Avem o situaţie în care nu am avut alegeri în Ucraina, în care avem legea marţială în Ucraina, în care liderul din Ucraina – adică urăsc să o spun, dar a scăzut la 4% rata sa de aprobare – şi ţara a fost făcută praf”, a mai spus Trump.

Deși popularitatea lui Zelenski a scăzut față de începutul războiului, acesta se bucură totuși de sprijinul unei majorități reduse a cetățenilor ucraineni, 52%, potrivit unui sondaj recent, menționează Politico.

Trump a respins, însă, ideea că forțarea alegerilor în Ucraina ar fi o dorință a Rusiei, afirmând că aceasta nu reprezintă o prioritate pentru Moscova. „Nu este ceva ce cere Rusia. Este o propunere care vine din partea mea și a altor țări”, a declarat Trump. Președintele american a mai adăugat că ucrainenii, care luptă pentru supraviețuirea națiunii lor, „sunt sătui” de moarte și distrugere și doresc să vadă un final al războiului. „Oamenii vor să vadă progrese”, a spus Trump.

Totuși, această declarație este contrazisă de realitatea din Ucraina, unde oficialii aleși și o mare parte din populație sunt profund deranjați de acțiunile administrației Trump, care par să ignore soarta națiunii. Printre aceste acțiuni se numără, pe lângă discuțiile cu Rusia, și propunerea Statelor Unite de a revendica jumătate din drepturile Ucrainei asupra resurselor de minerale rare, ca plată pentru ajutorul acordat, fără însă a oferi garanții de securitate pe termen lung

Sursă expresspress.ro

ShareTweetPin
Raluca

Raluca

Sunt Raluca – un mix de curiozitate și pasiune pentru lifestyle urban! Îmi place să îmbin stilul personal cu tendințele actuale și să descopăr lucruri care fac viața mai frumoasă, fie că vorbim despre design, mâncare, călătorii sau wellness. Pe weburban.ro, îmi pun sufletul în articole care să te inspire și să te provoace să încerci ceva nou. Sunt mereu în căutarea poveștilor care contează, așa că dacă și tu ești pasionat de un stil de viață modern, vibrant și autentic, ești în locul potrivit!

Articole asemănătoare

„Săriţi că mă omoară”. Ultimele cuvinte ale polițistului ucis de fiul său

O tragedie zguduitoare a avut loc duminică seară în Piatra-Neamț, unde un polițist în vârstă de 50 de ani a...

Șeful Armatei, acuzat că a făcut ofițeri ilegal fiicele unor generali

Generalul cu patru stele Gheorghiță Vlad, șeful Statului Major al Apărării, este vizat de o anchetă a Direcției Naționale Anticorupție...

România are buncăre pentru doar 3% din populație. Au ajuns cămări de murături

România se confruntă cu o realitate alarmantă în contextul conflictului de la graniță: sistemul de protecție civilă este aproape inexistent....

Categorii

  • Actualitate
  • Adult
  • Articole promovate
  • Casă și grădină
  • Economie
  • Familie
  • Fashion
  • Frumusețe
  • Gambling
  • Horoscop și Astrologie
  • Lifestyle
  • Sănătate
  • Tech

De oe blog

Zelenski, după drona căzută la Galați: „Suntem pregătiți să sprijinim România”

Nicușor Dan: Consulul rus de la Constanța, declarat persona non grata

UE a decis deblocarea a miliarde de euro pentru Ungaria

Dronă prăbușită pe un bloc din Galați: doi răniți și zeci de evacuați

CFR Călători reia trenurile spre Varna, Sofia și Istanbul. Cât costă biletele

Weburban.ro

Weburban.ro este sursa ta de inspirație pentru un stil de viață modern și echilibrat.

Colaboratori

  • Beauty Addict
  • Blog Casa
  • Ghidulnational.ro

target seo

Despre

  • Acasa
  • Despre
  • Publicitate
  • Blog

Utile

  • Politica de confidentialitate
  • Politica de Cookie
  • Termeni si conditii
  • Contact

Contact

Parte din rețeaua SEO Digital Media

Contactează-ne pentru informații, suport sau colaborări.

Email: [email protected]
Telefon: 0747 394 863
Locație: Timișoara

  • Acasa
  • Despre
  • Publicitate
  • Blog
  • Sitemap
  • Contact

© Copyright Weburban.ro, toate drepturile rezervate.

  • Acasa
  • Actualitate
  • Economie
  • Lifestyle
  • Sănătate
  • Frumusețe
  • Fashion
  • Casă și grădină
  • Familie
  • Horoscop